19 Ağustos 2013 Pazartesi

Julie & Julia :Bon Appetit ...


Bu bloga yazmaya başladığım andaki duygularımı Hoşçakal Karınca...Merhaba Ağustos Böceği... isimli yazımda paylaşmıştım... Bu maceraya, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, bazen içimi dökmek, bazen dertleşmek, bazen de öğrendiklerimi paylaşmak için giriştim :)))

Julie & Julia isimli filmi izleyince anladım ki yalnız değilim ;))Açıkçası bu filmi önceden duymamıştım ... Ta ki bir arkadaşıma blog yazmaya başladığımı anlatana dek... Bu film önerisi için kendisine ayrıca teşekkürlerimi sunarım ... Yaşadıklarımı önceden yaşayan birilerinin olması hatta bunun bir filme konu olması fikri ilginç geldi ;))

Julie & Julia bloggerları özellikle de ilgi alanı yemek olanları yakından ilgilendiren bir film. Aslında kitaba konu olan Julie Powell tarafından yazılan aynı isimde bir kitabın da olduğunu öğrendim. Ancak yaptığım araştırmalarla filmin kitaptan daha detaylı ve başarılı olduğu izlenimi kazandım ve açıkçası izlemek için de sabırsızlandığımdan dolayı filmi izlemeyi tercih edip kuruldum televizyonun başına ;)))

Julie & Julia konusunu gerçek yaşamdaki iki kadının hayat öykülerinden alıyor: Julia Child (Meryl Streep) ve Julie Powell (Amy Adams)... Julie ve Julia farklı zamanlara ait iki kadın... Her ne kadar bu iki bayanın yemek yapma tutkusunu konu alıyor gibi görünse de aslında bu film, bu iki kadının hedeflerine ulaşmalarında gösterdikleri kararlılıkları, verdikleri mücadeleleri işliyor.

Julia Child, diplomat eşi ile birlikte gittiği Paris'te bir çok etkinlikte bulunur ancak kendisini yemek yapmaktan daha çok mutlu hissettiği bir uğraş bulamaz. Julia günümüzde de önemli bir aşçılık okulu olan Cordon Blue'da zorlu bir eğitime başlar. Sonrasında ise kendisini bir yemek kitabı macerasının içinde bulur... Mastering the Art of French Cooking ... İyi ki de bulmuştur ...

Çünkü onun yazdıkları, yaşamı en az bir kişinin hayatını değiştirmiştir ki bu kişi Julie Powell'dır !
Julie Powell ise işinde mutsuz, o güne dek amaçlarına ulaşamamış, başladığı hiçbir işin sonucunu görememiş bir kadındır. Ve nihayet severek yapabileceği bir amaç belirler kendisine: Çocukluğundan beri hayranlıkla izlediği Julia Child'ın Mastering the Art of French Cooking isimli kitabında yayınlanmış 524 yemek tarifini 365 gün içerisinde tamamlamak. Ve 364 gün boyunca yaşadıklarını bir web günlüğünde kaleme alır :)))Julie ve Julia nın ortak noktaları sadece yemek tutkuları değil, hedefledikleri yolda verdikleri bitmez tükenmez mücadeledir ... Aynı zaman da her ikisini de bu mücadelelerinde yalnız bırakmayan fedakar birer eşe sahip olmaları :)) Bence bu da başarılarında şüphesiz önemli bir rol oynuyor :)))

Her ne kadar yemek tutkuları, kararlılıkları birbirine benzese de bence iki karakter birbirinden oldukça farklı ... Benim bu filmdeki favorim Julia Child :))

Julia Child, 2004 yılında tam 92 yaşında vefat etmiş. Bence bu uzun ömrünü, bitmek tükenmek bilmeyen heyecanına, pozitif yaşam tarzına, azmine ve kararlılığına borçlu olsa gerek...

Bu arada Julia Child karakterini canlandıran Meryl Streep'in oyunculuğunu tebrik etmeden geçmek haksızlık olacaktır. Kahkahalar, mimikler ... Ayrıca oynadığı karaktere benzerliği de cabası :)) Aşağıda görmüş olduğumuz güzel bayan ise Julia Child'ın ta kendisi !!!Ve Julia Child'ın ölümünden sonra ABD Ulusal Tarih Müzesi'ne bağışlanan mutfağından bir kare ...
Julie Powell ise bu bir yıllık mücadelesi sonunda yaşadıklarını Julie ve Julia isimli kitabında yayınlamış ...  Julie Powell'ın Julie and Julia projesini merak edenler için işte Julie/Julia Project Blog :)))Yemek yapma konusunda ne Julia Child ne de Julie Powell kadar iddialı olabileceğimi sanmıyorum;)) Ama bu iki inatçı bayanı örnek alacağım ... Aklıma koyduğum yapacağım, blogumu elimden geldiğince yaşatacağım :))) Bu filmi, blog yazmayı, yemek yapmayı ya da her ikisini de sevenlere öneriyorum :)))

Herkese Bon Appetit !!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...