7 Kasım 2017 Salı

Mastit'e Doğal Çözüm

Bir anne bloggerin uzun zaman sonra yazacağı ilk postun elbette ki anne-bebek temalı bir içeriği olmalıydı. Ama itiraf ediyorum bu postun içeriği biraz damdan düşer gibi olacak 🤣

Öncelikle bu içeriğin benimle aynı sorunu yaşayan herkese faydalı olmasını umuyorum. 

Mastit yani göğüs düğümlenmesi sanırım yeni anne olan herkesin başına gelmiştir. Doğumdan sonraki ilk günlerde ben de yaşamıştım, o dönem bu sorunu sıcak kompresler, masaj ve fazla sütü sağma yoluyla aşabilmiştim. 

Oğlum 6 aylık olduğunda işe başladım ve evim ile işim yakın olduğu için her fırsatta bebeğime zaman ayırmaya çalışıyorum. Ama bazı günler gerçekten çok yoğun geçiyor, önceden planlanmamış bir sürü işim çıkabiliyor 😔

İşte o günlerden birinde bebeğimi yeterince emziremedim, sanırım bunda soğuk algınlığını nedeniyle burnunun tıkalı olmasının da etkisi vardı, o nedenle de fazla emmek istemedi. Ya da ememedikçe oluşan sertlik nedeniyle ememedi, bilemiyorum.

Sonuç benim için çok ağır oldu. Şişkinliği fark eder etmez süt sağma makineme sarıldım, iş yerinde olduğu için ağar topar gidip aldık. Sütümü sağdım, ama ben bu süt sağma konusunda pek parlak biri olamadım hiç 😊 Tam her şeyi toparladım uyuyacağım derken hayatımda ilk kez karşılaştığım bir sıtma nöbeti yaşadım. Bu kadar kötü bir duygu olduğunu anlatsalar idrak edemezdim, titreyerek kendimi yatakta buldum. Uyandığımda ateşim 38.8, annem ve eşimi ateşimi düşürmeye çalıştıklarını hatırlıyorum.

Evet artık ateşim düşmüştü. Ama boşaltılması gereken bir sürü süt ve süt bezesi vardı. Ne kadar emzirirsem emzireyim bezeler boşalmıyordu. 

Elimde telefon internette gezinirken bildiğim ve bilmediğim bir sürü teknik okudum. 

Ancak içlerinden bir tanesini uygulamak çok basitti. Bebeği koltuk altı pozisyonda emzirmek. Bu teknik hem bebeğim hem de benim için basit ve zahmetsiz teknikti. Biz bu tekniği doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğime ters gelen göğsü emebilmesi için de kullanmıştık ve işe yaramıştı. Denemeye değer buldum ve denedim.


PS:Görsel ilkanne.com sitesinden alınmıştır. 

Sonuç: hiç sorun kalmadı 😊 Evet, tekniği okuduğum yerdeki gibi mucizevi bir şekilde anında geçmedi ama ilk seferde ağrılarım önemli ölçüde azaldı. Maksimum iki gün içinde ise en ufak bir bezecik bile kalmadı. 

Herhangi bir doğal ya da tıbbi bir ilaç, sıcak kompres, masaja gerek kalmaksızın çok basit bir yöntemle mastitten kurtulunabiliyor. Ben bu yöntemi önceden de uyguladığım için aşinaydım. İlk kez uygulayacaklar birinden yardım alabilirler bence. 

Umarım heyecanlı, telaşlı ve panik durumundaki annelere bir çözüm olur 😊Geçmiş olsun...2 yorum:

  1. oo ben yaşamıştımm ateşim çıkmıştı hatırladım :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Sanırım tüm annelerin başına geliyor:( Neyse ki basit bir çözümü var.

      Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...